Papa Franjo u svome nedjeljnom Angelusu pozvao je na obzirno postupanje prilikom primjene bratske opomene, podsjećajući kako nam je cilj uvijek dobro drugoga, te kako smo svi potrebni Božjega milosrđa, kojega Gospodin svima spremno daje.

„Evanđelje ove nedjelje predstavlja temu bratske opomene u zajednici vjernika.“ Isus nas uči da, ako naš brat protiv nas sagriješi, trebamo odgovoriti s ljubavlju te osobno mu to dati do znanja i reći mu na samo, a zatim – ako je potrebno – i pred nekoliko svjedoka ili pred zajednicom razgovarati s njim. „Ako ne posluša ni zajednicu, potrebno je potaknuti ga da osjeti raskid i odvojenost koje je on sam prouzročio, umanjivši zajedništvo s braćom u vjeri.“ Istaknuo je Papa i nastavio:

„Etape ovoga puta označuju koliko truda Gospodin traži od zajednice u praćenju onoga koji je pogriješio, kako se ne bi izgubio. Treba iznad svega izbjegavati buku vijesti i ogovaranje u zajednici“ naglasio je Papa, rekavši kako moramo imati brižan stav prema onome koji je sagriješio“, izbjegavajući riječi koje mogu povrijediti ili ubiti brata“ – primjerice nepravednom kritikom ili ogovaranjem, istaknuo je Papa, nastavljajući:

„Istodobno ova brižnost ima za cilj i da se grešnik ne kori beskorisno. U tome svjetlu treba shvatiti i niz susljednih pothvata, koji uključuju sudjelovanje nekoliko svjedoka te, poslije, i same zajednice. Cilj je pomoći bratu shvatiti što je učinio, ali cilj je i pomoći nama – osloboditi se srdžbe i zamjeranja koje uzrokuju zlo. Kako je ružno čuti uvrjedu iz usta kršćanina. Vrijeđati nije kršćanski“ naglasio je Papa.

Svet je Otac zatim podsjetio kako smo „zapravo, pred Bogom svi grešnici, potrebni oproštenja. Bratsko služenje u kršćanskoj zajednici je moguće i učinkovito samo ako se svatko odrekne grijeha i traži od Gospodina oproštenje. Ista savjest kojom prepoznajem grijeh drugoga, prvenstveno me podsjeća kako sam i ja sam grješan i toliko puta sagriješim!“

„Zbog toga, na početku svete mise, svaki smo puta pozvani priznati pred Gospodinom kako smo grešnici. Priznajemo svoje grijehe“ – naglasio je Papa –  „i ne govorimo, smiluj se ovome pokraj mene ili onoj tamo. Sam Isus nas sve poziva – svete i grešne – za svoj stol, skupljajući nas iz različitih životnih situacija. Dva su temeljna uvjeta koja trebamo prepoznati za dobar uvod u misu: svi smo grešnici i svima Bog pruža svoje milosrđe. Trebamo se uvijek toga sjetiti prije nego otiđemo bratu s opomenom. Molimo sve to po zagovoru Blažene Djevice Marije, čiji blagdan rođenja sutra slavimo.“ Rekao je na kraju papa Franjo.

Poslije Angelusa, Papa se osvrnuo na stanje u istočnoj Ukrajini te pozvao sve zauzete u traženju mirnoga rješenja da dijalogom doprinesu plodu trajnoga mira. Sveti je Otac također, osudivši svako nasilje te moleći za pravdu, pridružio svoj glas biskupima iz Lesotha, koji pozivaju na mir u svojoj zemlji. Konačno, Papa je pozdravio okupljene vjernike, tražeći da mole za njega, otpuštajući okupljene vjernike svojim uobičajenim pozdravom.

RV / Bitno.net